Guest Fru P.

Hvordan er loven ang. efternavne?

7 indlæg i dette emne

Hej tøser!

Jeg har lige et spørgsmål ang. navneloven, som jeg håber i kan hjælpe med. Jeg har været inde og læse navneloven på nettet, men jeg har lidt svært ved at tyde den mht. vores situation. Jeg kan selvfølgelig ringe til kirkekontoret, men nu prøver jeg lige her først -HAHA-

Sagen er som følger:

Jeg vil meget gerne tage min kommende mands navn; både mellemnavn og efternavn, men samtidig vil jeg gerne beholde mit eget mellemnavn og så strege mit efternavn. Det kommer så til at fungere sådan her: (jeg har bare fundet på nogle navne, for ikke at blive genkendt ;) )

Mit navn er nu: Anja Lillegård Nielsen

Min kommende mands navn er nu: Brian Munk Søndersøe.

Det vil sige at jeg meget gerne vil hedde: Anja Lillegård Munk Søndersøe

Altså beholde mit eget mellemnavn og så tage min mands mellemnavn og efternavn. Må jeg det?

Jeg læser loven sådan, at det må jeg gerne efter de nye regler trådte i kraft sidste år, men læser jeg forkert?

Hvis jeg ikke må tage hans mellemnavn, vil jeg så "bare" "nøjes" med at komme til at hedde: Anja Lillegård Søndersøe. Det er jo også fint nok, men jeg vil meget gerne have hele hans navn :bearhug:

Jeg håber jeg har forklaret mig sådan nogenlunde... http://bryllupsklar.dk/forum/public/style_emoticons/default/blush.gif

Kan i hjælpe mig? -HAHA-

Redigeret af Fru P.
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

-HAHA-

Hej!!

Så vidt jeg har forstået på vores præst, så er det ved indgåelse af ægteskab, helt ok at tage hinandens navne, med mindre det er et navn man har giftet sig til..

Jeg beholder selv mit efternavn, som mellemnavn. Og så får jeg hans efternavn.

Han tager mit efternavn som mellemnavn, og beholder selvfølgelig sit efternavn..

Dermed kommer vi til at hedde det samme som vores børn, de har nemlig mors efternavn som mellemnavn og fars efternavn..

(ingen af os har mellemnavne, kun efternavne!!!)

Så er det jo så dejligt nemt, så hedder vi det samme alle sammen -HAHA-

http://bryllupsklar.dk/forum/public/style_emoticons/default/bearhug.gif Jeanet

Redigeret af jkj
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa -HAHA-

Vi er helt i samme båd kan jeg se :balloon: Jeg skal også have min mands mellem + efternavn samt beholde mit eget nuværende mellemnavn så det kun er mit efternavn jeg sletter.Jeg fik blanketten udleveret nede på kommunen men du kan også få den på kirkekontoret.Jeg var så ned på vores kirkekontor og aflevere den udfyldte blankette i mandags og der skulle absolut inge problemer være med skiftning af navn på denne måde.Blot skal din kommende mand skrive under på at du må tage hans navne -HAHA- Så efter vielsen træder mit nye navn i kraft fik jeg at vide.Husk at du skal aflevere blanketten i det sogn du bor i selvom det måske ikke er i det sogn I skal giftes i.

Håber du kan finde hoved og hale i indlægget :bearhug:

http://bryllupsklar.dk/forum/public/style_emoticons/default/bearhug.gif Christine

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Det vil sige at jeg meget gerne vil hedde: Anja Lillegård Munk Søndersøe

Altså beholde mit eget mellemnavn og så tage min mands mellemnavn og efternavn. Må jeg det?

Jeg læser loven sådan, at det må jeg gerne efter de nye regler trådte i kraft sidste år, men læser jeg forkert?

Nej, du læser ikke loven forkert, du må gerne tage din mands mellemnavn til mellemnavn ifølge den nye navnelov. Og hvis han ville, kunne han også tage dit, så han kunne komme til at hedde Lillegård Munk Søndersøe.

-HAHA-

Maja

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

1. april 2006 trådte en ny navnelov i kraft, som gør det muligt at tage hinandens mellemnavn - med mindre det er et af de beskyttede navne.

Man kan læse mere om navnereglerne på familiestyrelsens hjemmeside.

http://www.familiestyrelsen.dk/navne/

Her kan man klikke sig videre ind på forskellige emner og navneloven

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Maja.

Nej det gør jeg ikke http://bryllupsklar.dk/forum/public/style_emoticons/default/blink.gif Kordegnen sagde dog i mandags da jeg var deroppe at jeg var i god tid men også hellere det end den anden vej rundt.Hun fortalte at de for ikke så længe siden havde haft et brudepar som havde smidt deres navneændringsblankette i kirkekontorets postkasse fredag eftermiddag efter kontorets lukketid. De skulle giftes dagen efter.Det havde de altså ikke lige kunne nå at gøre noget ved -HAHA-

-HAHA- Christine

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer